ReklamaJak ważne są zdjęcia ślubne Pomysły na miejsca do zdjęć ślubnych Co to jest lustrzanka? proporcja kadrów Fotografia ślubna Jak wybrać obiektyw do aparatu fotograficznego?

Mapa strony
Sponsor


Jak wybrać obiektyw do aparatu fotograficznego?

Jednym z najważniejszych urządzeń w aparacie fotograficznym jest obiektyw. To właśnie od nich w dużej mierze zależy jakość wykonywanych zdjęć oraz ich format. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że jest to układ optyczny, ewentualnie pojedyńcza soczewka, która umożliwia rzutowanie obrazów na matówkę, błonę fotograficzną lub matrycę( CCD, CMOS).

Obiektywy fotograficzne dzielimy ze względu na: kąt widzenia( należą do nich szerokokątne, standardowe, teleobiektywy);rodzaj ogniskowej(stałoogniskowe, zmiennoogniskowe, tzw. zoom) oraz na budowę( otworkowy, achromat, peryskop, anastygmat, Aplanat, Tessar, Sonnar, Planar, Xenotar, Gaussa i lustrzany).Wśród obiektywów istnieją również specyficzne typy takie, jak obiektywy makro,portretowe, typu 'rybie oko' i kitowe.

Ciekawostką jest to, że w roku 1550 Girolamo Cardano wynalazł soczewkę obiektywu fotograficznego, która zastąpiła otwór w camera obscura, który był uważany za pierwowzór, powstał około 900 roku.

Największym problemem przed jakim stajemy jest właściwy wybór obiektywu, to on decyduje o rodzaju zdjęć. Dlatego warto posiadać podstawową wiedzę na ten temat, by nie być zawiedzionym.
Copyright 2010