Reklamaproporcja kadrów Fotografia ślubna Jak wybrać obiektyw do aparatu fotograficznego? Jak ważne są zdjęcia ślubne Co to jest lustrzanka? Pomysły na miejsca do zdjęć ślubnych

Mapa strony
Sponsor


proporcja kadrów

Proporcja kadrów

Fotografia to przede wszystkim fragment rzeczywistości ujęty w ramy. Siła wyrazu zdjęcia zależy od granic, w jakim zamkniemy uwiecznione wspomnienie. I w ten sposób tworzymy harmonijną całość.

Kiedy wykonujemy zdjęcia osoby,zwierzęcia budynku,naszym bezwarunkowym odruchem jest umiejscowienie pożądanego obiektu w centrum kadru. Robimy tak ponieważ jest nam wygodniej, a autofokus praktycznie, w każdym aparacie działa najlepiej w tym punkcie. Niestety nie jest to najważniejszy punkt na zdjęciu.

Złotą proporcję uzyskamy, jeśli podzielimy czterema liniami prostokąt , który wyznacza kadr zdjęcia. Wówczas otrzymamy tzw. siatkę złotego podziału, wyznaczającą cztery mocne punkty, znajdujące się blisko centrum wyznaczonego obrazu. poziome linie podziału to dobra lokalizacja dla linii horyzontu. Takie zdjęcie do złudzenia przypomina klatkę z filmu,zwłaszcza, jeśli obraz ma proporcje typowe dla filmu kinowego

Najlepsze efekty wychodzą gdy wykorzystamy podział o proporcjach boków wyznaczonych, czyli zbliżonych do najczęściej spotykanego w cyfrowych lustrzankach (3:2).
Copyright 2010